zdjęcie: Eurodad/ Arnaud Ghystam
IGO dołączyło dziś do europejskiej kampanii skierowanej do kandydatów w nadchodzących wyborach do Europarlamentu koncentrującej się na problemie unikania opodatkowania przez duże, międzynarodowe korporacje.
Przeczytaj dlaczego powinno nas to obchodzić , policy brief i obejrzyj film kampanijny
Co Europarlamentarzyści zrobili w tej sprawie?
Pierwsze kroki już zostały podjęte. Europosłowie chcą by wiele europejskich przedsiębiorstw było zobowiązanych do ujawnienia informacji o sumach, które płacą w każdym kraju, w którym operują. Ułatwi to monitorowanie czy nie stosują procederu unikania opodatkowania.
Ponadto przegłosowano utworzenie publicznych rejestrów zawierających rzeczywistych właścicieli wszystkich firm, co oznacza, że będziemy mogli:
– odkryć kto unikania opodatkowania
– odkryć kto stoi za działalnością korupcyjną
– pociągnąć firmę/właściciela do odpowiedzialności i zapewnić, że zarówno kraje bogate, jak i najuboższe otrzymają pieniądze, które im się należą.
Możesz sprawdzić jak zagłosowali aktualni europosłowie i europosłanki w sprawie :
a) dyrektywy dotyczącej przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
b) propozycji skonsolidowanej bazy podatkowej dla przedsiębiorstw
c) dyrektywy dotyczącej wspólnego systemu opodatkowania dla spółek matek i spółek zależnych
Dzięki tym nowym ustaleniom unikanie opodatkowania stanie się trudniejsze, ale to dopiero początek drogi do zakończenia tej praktyki raz na zawsze.
Europarlamentarzyści powinni teraz zapewnić większą przejrzystość transakcji finansowych i zapewnić, że rządy krajów europejskich odegrają w tym procesie pozytywną rolę.
Co Ty możesz zrobić?
Wybory do Parlamentu Europejskiego są zaplanowane na 25 maja. Sprawdź, którzy kandydaci traktują sprawiedliwość podatkową poważnie oraz planują konkretne działania w tej sprawie.
1. Skontaktuj się z kandydatami i kandydatkami do Parlamentu Europejskiego i wytłumacz im jakie działania powinni podjąć by, jeśli zostaną wybrani, Europa pomogła zakończyć proceder unikania opodatkowania przez europejskie firmy w krajach najuboższych.
Tutaj możesz ściągnąć listę pytań pomocnych przy takiej rozmowie.
2. Wejdź na stronę Mam Prawo Wiedzieć i zagłosuj świadomie 25 maja.