Stanowisko IGO w sprawie wyroku sygnalistów afery #Luxleaks

Dziś, 29 czerwca 2016 roku sąd w Luksemburgu ogłosił wyrok w sprawie sygnalistów Luxleaks.

Ten wyrok to skandal! Ludzie, którzy powinni dostać nagrodę za swoje działania, zostali dziś skazani za ujawnianie prawdy o nadużyciach dokonywanych przez międzynarodowe korporacje.

Antoine Deltour oraz Raphael Halet – sygnaliści afery Luksleaks – byli pracownicy PwC w Luksemburgu zostali uznani za winnych kradzieży, złamania tajemnicy handlowej oraz włamania się do bazy danych i skazani kolejno na 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu i 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Edurad Perrin – francuski dziennikarz, kóry opublikował dane zostal uniewinniony.

Wyrok pokazuje, w jak chorym systemie żyjemy. Ci, którzy unikają opodatkowania dla zysku nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, a ci, którzy działają na rzecz interesu publicznego i ujawniają złe praktyki są skazywani na kary więzienia.

antek

Sygnaliści są wśród nas i należy ich chronić!

Bez ludzi takich jak sygnaliści Luxleaks Parlament Europejski nigdy nie dowiedziałby się o tym, jak wielka jest skala unikania płacenia podatków w Unii, a Komisja Europejska nie miałaby podstaw do wszczęcia śledztw w sprawie nadużywania pomocy publicznej przez wielkie firmy takie jak Fiat czy Starbucks.

Bez takich dziennikarzy jak Perrin opinia publiczna nigdy nie dowiedziałaby się o tajnych układach podatkowych, jakie firmy zawierały z rządem Luksemburga, przez co zapłaciły podatek rzadu 1-2 procent. Tymczasem Unia Eropejska traci rocznie 70 mld EUR, a Polska 46 mld PLN przez unikanie podatków przez holdingi zagraniczne.

W imieniu organizacji społeczeństwa obywatelskiego z Europy potępiamy ten wyrok i domagamy się prawnej ochrony sygnalistów, jak również obowiązku publicznego raportowania kraj-po-kraju dla korporacji międzynarodowych.

Jeśli chcecie Państwo wesprzeć publiczne raportowanie kraj po kraju wejdźcie na taxjusticeeurope.eu/pl i podpiszcie petycję.  Sprawiedliwość podatkowa teraz!

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, ,