Zawłaszczanie ziemi w krajach globalnego Południa – bezpłatne warsztaty 25-26 XI, Kazimierz Dolny

igo_A5-plakatInstytut Globalnej Odpowiedzialności, wspólnie z partnerami ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w wyjątkowych dwudniowych warsztatach w dniach 25-26 listopada 2011 r. w Kazimierzu Dolnym.
Po raz pierwszy w Polsce zostaną zorganizowane warsztaty w całości poświęcone kwestii dostępu do zasobów naturalnych (w tym ziemi i wody) jako kluczowego dla zagwarantowania prawa człowieka do żywności, a także światowego fenomenu wielkich inwestycji w grunty, nazywanego przez ruchy społeczne zawłaszczaniem ziemi. Nasi eksperci rzucą światło na ciemną stronę inwestycji w krajach globalnego Południa oraz stojące za nimi mechanizmy i siły.
Celem warsztatów jest przekazanie najnowszego stanu wiedzy na temat zjawiska zawłaszczania ziemi, a także wspólne zastanowienie się nad możliwościami i sposobami wprowadzenia do polskiej debaty i edukacji rozwojowej nowego zagadnienia, jakim jest dostęp do ziemi w kontekście prawa człowieka do żywności.

W programie:
– na czym polega zawłaszczanie ziemi? Jakie stoją za tym mechanizmy? Kto ponosi odpowiedzialność, a kto konsekwencje?
– inwestycje w grunty w centrum światowego zainteresowania – kontekst polityczny,
– pieniądze to nie wszystko – czy wszystkie inwestycje naprawdę przyczyniają się do poprawy warunków życia w krajach globalnego Południa?Spojrzenie na relacje między projektami rozwojowymi, a zawłaszczaniem ziemi na przykładzie niemieckiej oficjalnej pomocy rozwojowej,
– działania europejskich i światowych organizacji na rzecz prawa człowieka do żywności i suwerenności żywnościowej,
– jak promować w Polsce nowe spojrzenie na problem światowego głodu, jak pociągnąć za sobą tłumy?
Nasi eksperci:
dr. Jennifer Franco
 (TNI Amsterdam, China Agricultural University Beijing)

Roman Herre – pracuje dla niemieckiej sekcji międzynarodowej organizacji FIAN (FoofFirst Information and Action Network) chroniącej prawa człowieka. W centrum jego zainteresowań znajdują się konflikty o ziemię, reforma rolna oraz rozwój wiejski – wszystko w powiązaniu z prawem człowieka do żywności.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają koszt transportu, oraz zapewniają posiłki i nocleg w ośrodku podczas trwania warsztatów.

Warsztaty odbędą się w ośrodku:
Willa Pod Basztą
ul. Tyszkiewicza 26
Kazimierz Dolny

Aby zarejestrować się na warsztaty wypełnij formularz zgłoszeniowy. –rekrutacja zakończona

Warsztaty są współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 Warsztaty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach kontraktu nr DCI-NSAED/2010/239-475

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce: