Zawłaszczenia ziemi w Azji Południowo-Wschodniej – spotkanie z Debbie Stothard

debbie-stothard_150pxInstytut Globalnej Odpowiedzialności i Fundacja Inna Przestrzeń zapraszają na wyjątkowe spotkanie w Klubie Powiększenie. Gościem wieczoru będzie Debbie Stothard – sekretarz generalny FIDH International Federation for Human Rights oraz sekretarz generalny Altsean, organizacji od wielu lat zajmującej się wspieraniem organizacji pro-demokratycznych w Birmie.

Spotkanie poświęcone będzie problemowi zawłaszczania ziemi w Azji Południowo-Wschodniej. Kryzys finansowy i środowiskowy napędza popyt na tereny uprawne i zasoby naturalne na wielu obszarach. Państwo lub prywatni inwestorzy wykupują lub dzierżawią setki tysięcy hektarów ziemi od ludności lokalnej, co często wiąże się z łamaniem praw człowieka i pozbawieniem mieszkańców środków do życia, żywności i wody.

Warto pamiętać, że chociaż w ostatnich latach bezprawne zawłaszczenia terenów przybierają na sile, istnieje wiele metod, które skutecznie ograniczają bądź zupełnie zapobiegają takim procederom. O krokach, jakie można podejmować, by wspomóc kraje dotknięte tym problemem opowie Debbie Stothard. Po krótkim wprowadzeniu do tematu przewidziana jest dyskusja.

W ramach swojej wizyty w Polsce, Debbie odwiedzi również Oświęcim, gdzie wygłosi wykład „Birma – kraj w kryzysie”, który jest częścią cyklu seminariów organizowanych przez Muzeum Auschwitz-Birkenau i The Auschwitz Institute for Peace and Reconciliation z siedzibą w Nowym Jorku.

Poniedziałek, 9 grudnia, godz. 17:30.
Klub Powiększenie
ul. Nowy Świat 27, Warszawa

Przeczytaj o zawłaszczaniu ziemi w serwisie silnepoludnie.pl.

Spotkanie z Debbie Stothard współfinansowane było przez rząd Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

aswiss_contribution ecorys_logoLogo_MEWA

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce: