Społeczność kontra wielki biznes. Raport o Chile i wizyta aktywistki

Ukazał się raport o walce społeczności lokalnej z wielkim biznesem w Chile. W marcu do Polski przyjedzie koordynatorka kampanii No Alto Maipo.

Walka małej społeczności z wielkim biznesem. Wstrząsający raport o miedzi w Chile.

Okładka raportu Living under risk - Chile / CatapaChile to największy producent miedzi na świecie. Na kraj ten przypada niemal 30% światowych rezerw miedzi – a jej wydobycie prowadzi do konfliktów społecznych. O tym jak taki konflikt odbija się na losach i perspektywach ludzi wiedzą najlepiej mieszkańcy Caimanes – miasteczka w północnym Chile, które wyrosło na centrum oporu wobec Los Pelambres – piątej największej kopalni miedzi na świecie.

Kilka dni temu na stronach organizacji War on Want oraz CATAPA ukazał się wstrząsający raport na temat miedzianego przemysłu i historii lokalnego oporu Caimanes wobec światowej korporacji wydobywczej.

Pobierz:

Wizyta działaczki z Chile w Polsce

Uwaga: Już w marcu br. na zaproszenie Instytutu Wydawniczego Książka i Prasa przyjedzie do Polski Marcela Mella Ortiz – działaczka zaangażowana w kampanię społeczności lokalnej w Caimanes. Koordynacja Obywatelska No Alto Maipo walczy przeciw zaporze hydroelektrycznej związanej z kopalnią miedzi, która zagraża dostawom wody. Cała energia produkowana przez zaporę ma być bowiem wykorzystywana do kopalni miedzi Los Pelambres.

Marcela Alejandra Mella Ortiz jest prezeską Koordynacji Obywatelskiej No Alto Maipo. Jest związana z ruchem oporu od jego powstania (od 2007 roku). Z perspektywy aktywistki, a także członkini lokalnej społeczności walczącej o prawa człowieka opowie jak wygląda taka batalia: co można osiągnąć, jak bardzo jest to trudne, jak konflikt wpływa na integrację społeczności oraz jak potrafi ją podzielić, a także- jak wielki wpływ na środowisko i życie lokalnych społeczności ma kopalnia miedzi.

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

, , , ,